Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Platy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

toto ste chceli nie?

vyhnať lekárov zo Slovenska. podajte si ruky s novinármi, redaktormi Markízy ...a potľapkajte sa , že dobrá práca.
 
Hodnoť

 

Zdravotná starostlivosť sa podieľa na výslednom stave zdravia10%? - to sa asi pan riaditeľ pomýlil. V žiadnom odbornom zdroji nejde toto percento pod 20%, a v súčasnosti sa už moderné štúdie prikláňajú k 25%. Samozrejme, pod "zdravotnou starostlivosťou" musíme rozumieť nie len "starostlivosť o chorého človeka", ale rovnako dôležitá je aj "starostlivosť o zdravie zdravého človeka", t.j. prevencia, za ktorú sú v zdravoptnom systéme zodpovední najmä všeobecní lekári, a tiež pracovníci verejného zdravotníctva, ktorí majú chrániť populačné zdravie.

Pokiaľ všeobecní lekári nebudú dostatočne napĺňať obsah primárnej a podľa zákona im priradenej aj sekundárnej prevencie, či už z dôvodov ich malého počtu, zlého rozloženia alebo nízkej kvality práce, budeme stále svedkami náporu pacientov k špecialistom a do nemocníc. Systém ich financovania to môže čiastočne zmeniť. Systém ich vzdelávania a systémového napojenia na špecializované a komunitné zdravotné služby to môže veľmi zmeniť.
 
Hodnoť

Nemyslím,že

špecialistov je dostatok.Odrátajte ľudí v ambulanciách špecializovaných lekárov nad 60 a bude hned iný výsledok.O zubároch ani nehovorím.
 
Hodnoť

5.500 €

Mám za to, že ak si lekári žiadajú 5.500,- €, mali by seriózne doložiť, že je to suma opierajúca sa o ich ekonomicky oprávnené náklady. Nechce sa mi zdať, že táto suma je relevantná paušálne a že takéto nároky sú oprávnené vo väčšom meste aj na menšej dedine. Bolo by viac ako žiaduce, aby lekári korektne doložili, že táto suma sa opiera o reálny stav ich praxe.
Na jednej strane lekári neustále naťahujú dlaň a zvyšujú svoje nároky, a na strane druhej majú problémy so zapojením sa do e-zdravia. Nemám však na mysli objektívne existujúce technické problémy, ale argumenty lekárov: veľa nás je v (pred)dôchodkovom veku, nemáme pripojenie na internet, ... Páni doktori, ktorí si kladiete neustále vyššie finančné nároky, nechcete sa pozrieť do zrkadla?? Aj lekári, ktorí sú dnes v (pred)dôchodkovom veku, predsa s počítačom už roky pracujú, pretože inak by neboli schopní posielať poisťovniam elektronické dávky s vykázanou zdravotnou starostlivosťou ani pracovať s ambulantným softvérom, ktorý je dnes neoddeliteľnou súčasťou práce lekára. Tak akože nezvládajú prácu s počítačom v e-zdraví? A robiť dnes bez internetu? Čo je to za lekára, ktorý sa dnes nepotrebuje informovať/vzdelávať aj cez internet? Ako kvalitnú zdravotnú starostlivosť dokáže poskytovať? Takíto lekári chcú paušálne 5.500,- € mesačne? Paušálne odmeňovanie sme tu už mali, a mnohí (tí v preddôchodkovom veku všetci) si pamätáme, kam to viedlo.
Páni doktori, v jednom klasickom filme dieťa povedalo svojim rodičom, že si pred televízor sadne, až keď hlásateľka bude "nastavovať zrkadlo". Nastavte si ho aj Vy. A potom sebakriticky vznášajte nároky. Lebo stále len počuť, čo chcete, čo žiadate, čo musíte dostať, čo potrebujete, ale akosi nepočuť tú druhú stránku veci: toto zlepšíme, toto naviac, nové alebo progresívne ponúkame, ... A samozrejme, ani náhodou nehovoríte o výsledkoch svojej zdravotnej starostlivosti (prevencia, chorobnosť, ...), ale zásadne iba o vykázaných výkonoch. Bez toho, že by bolo vidieť, že prispeli k zlepšeniu zdravia ľudí. Dajte sa dokopy a navrhnite za seba indikátory kvality svojej práce, ktoré by zdravotné poisťovne mohli používať ako nástroj na zvyšovanie platieb za Vašu prácu! Kto bude lepšie (nie viac!) robiť, dostane objektívne viac. Čo Vy na to?
 

ty čo? nevieš čítať

s porozumením? :-) 5500 je minimum. vo väčšom meste teda v drahšom to nestačí. nájom za ambulanciu je väčší ako niekde v chudobnom regióne. ani sestra ti v Bratislave nebude robiť za toľko ako sestra vo Svidníku. a z tých peňazí musí lekár zaplatiť aj sestru aj odvody za ňu aj stravné...rob ty obvoďáka. vyštuduj, prenajmi si ambulanciu a lieč. alebo tvoje dieťa. ukážte ako sa to robí.
 


Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: Tu, v kupleraji, našom raji 209
 2. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 190
 3. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 163
 4. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 143
 5. Peter Gregor: Pomsta sa vypomstila, čo ďalej? 142
 6. Michal Madaras: Politický boj má hranice 131
 7. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 110
 8. Irena Simunekova: Rozprávková krajina - Inovec 66
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 62
 10. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 59

Rebríčky článkov


 1. Michal Madaras: Politický boj má hranice
 2. Vladimír Krátky: Mám home office, deti dištančnú a tu v hlavnom meste sa trápime s predpotopným internetom
 3. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.
 4. Štefan Vidlár: Hlasný Hlas
 5. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 6. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 7. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 8. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 9. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 10. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!


Už ste čítali?