Vo veľkých mestách by zdravotné poisťovne neprežili. Kde sú najdrahší pacienti?

Autor: Martin Kultan | 14.11.2019 o 13:02 | (upravené 15.11.2019 o 14:54) Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1619x

Hoci chorobnosť je u nás všade podobná, objem peňazí, ktoré boli minuté na liečbu pacientov, nie je vo všetkých okresoch rovnaký.

Okrem zloženia obyvateľstva vplýva na výšku nákladov aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti či pomer obyvateľov ohrozených chudobou. V Dôvere sme sa pozreli na to, v ktorých okresoch sú najvyššie náklady na zdravotnú starostlivosť.  Porovnali sme ich s údajmi o tom, koľko zaplatia poistenci v týchto okresoch na odvodoch do zdravotnej poisťovne.

Uhádnete, kde sú pre zdravotné poisťovne najdrahší poistenci?

Na prvej mapke vidíme priemerné náklady na zdravotnú starostlivosť poistencov Dôvery podľa jednotlivých okresov. Čím tmavší odtieň, tým sú priemerné hodnoty vyššie. V prvom odseku som písal o vplyve dostupnosti zdravotnej starostlivosti na náklady. To znamená, že ak lekár ošetruje pacienta s boľavým kolenom a má poruke magnetickú rezonanciu, tak je väčšia pravdepodobnosť, že ju aj využije, ako v prípade, že by mal v blízkosti len obyčajný röntgen. Alebo taký Bratislavčan bude mať operované slepé črevo o polovicu drahšie ako Kežmarčan.  Pretože kým v Bratislave budú pacienta operovať v univerzitnej nemocnici, v Kežmarku prebehne operácia v okresnej nemocnici.

A teraz sa pozrime na to, ako to bude vyzerať, keď náklady na zdravotnú staroslivosť porovnáme s výberom poistného. Ak sa pozrieme na hrubý výber poistného podľa okresov (obr. 2), žiadne prekvapenie sa nekoná. Na čele sú všetky okresy v Bratislavskom kraji, nasleduje západ a severozápad Slovenska, Banská Bystrica, Košice. Na chvoste sú okresy Stará Ľubovňa a Sabinov.

Tu si dovolím malú vsuvku na vysvetlenie. Pojem hrubý výber poistného znamená, koľko poistenci Dôvery v uvedených okresoch zaplatili na odvodoch na zdravotné poistenie. Avšak to ešte neznamená, že všetky tieto peniaze zostávajú v ich zdravotnej poisťovni. Do hry tu vstupuje takzvaný prerozdeľovací mechanizmus. Ten presúva peniaze z vybraného poistného medzi zdravotnými poisťovňami podľa toho, aká je chorobnosť ich poistencov.  Poisťovňa, ktorá má vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť svojich poistencov (lebo sú ľudovo povedané  viac chorí), dostane príspevok od ostatných poisťovní. V praxi to znamená, že súkromné zdravotné poisťovne posielajú každý mesiac časť peňazí, ktoré vyberú na poistnom, do štátnej zdravotnej poisťovne. Dokopy je to slušný balík peňazí. Len za Dôveru je to ročne približne 180 miliónov eur. Ako vyzerá výber poistného po tom, ako prejde prerozdeľovacím mechanizmom, vidíme na mape č. 3

Ak ste dočítali až sem,  konečne sa dozviete to, čo sme sľúbili v titulku. Ktoré okresy na Slovensku sú pre zdravotnú poisťovňu najnákladnejšie? Podľa údajov Dôvery nájdete v zozname 30 najnákladnejších okresov bohatšie regióny aj veľké mestá. A to všetky košické okresy, Bratislavu V, ale aj okresy Banská Bystrica, Zvolen, Ružomberok a okresy na severovýchode Slovenska. Viac vám povie pohľad na poslednú mapku.

A ktorý z okresov je podľa našich čísel najnákladnejší?

Výnimka potvrdzuje pravidlo. Pretože odpoveď je - okres Krupina.

Moje ďalšie blogy nájdete na blog.dovera.sk. 

PS: Náklady sme k okresu priraďovali podľa konkrétnej adresy poskytovateľa. Príklad, ak je ambulancia napr. v Galante, ale adresa s.r.o., ktorá ju prevádzkuje napr. v Trnave, zaradili sme ju do okresu Galanta. Pri poistencoch sme sa riadili podľa adresy trvalého pobytu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?