Riaditeľa poisťovne strčili do vrecka seniori o barlách

Autor: Martin Kultan | 26.6.2019 o 9:09 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  1541x

Nie som úplne športovo nemožný. Raz za rok zvládnem týždňový cyklomaratón s tisíckou najazdených kilometrov. Na starom, skoro dvadsaťročnom bicykli, žiaden elektrobajk. Ale tam to končí.

Obdivujem všetkých, čo sa zdravým spôsobom udržiavajú v kondícii. Ale úplne najviac obdivujem ľudí, ktorí nebojujú len so svojou lenivosťou a nedostatkom času, ale aj so zdravotným hendikepom. A predsa sú fyzicky zdatnejší ako my, čo máme ruky i nohy funkčné.

Neviem, či poznáte príbeh Ivana Šobáňa a Dalibora Novotného. Mojich rodákov z Liptova. Obaja páni sú už seniori a obaja sú odkázaní na barly. A predsa ma strčili do vrecka. Kým ja som ešte žiaden maratón po vlastných neodbehol a určite ani nikdy neodbehnem, oni ten svoj prvý zdolali pred deviatimi rokmi.

Nešlo o klasických 42 kilometrov, ale vymysleli si svoj vlastný „barlatón“, ktorý sa u nich námahou vyrovná tomu olympijskému. Vydali sa kráčať z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku. Ich cesta merala 13 kilometrov a bola za ňou húževnatá príprava, odhodlanie, pevná vôľa, nadšenie i nejaký ten pľuzgier. Aj tvrdohlavosť, keď rodinní príslušníci nad výmyslom tejto dvojice len krútili hlavami.
 

V dobe, keď zdravý človek neraz frfle, že niekam musí ísť dva kilometre pešo, to bol a je úžasný výkon. Tam to ale nekončí. Z Ivanovej a Daliborovej stávky s osudom je dnes jedno fantastické športové podujatie s mimoriadne intenzívnou vôňou človečiny. V tomto roku sa na štart postavilo rekordných 630 účastníkov! Zdravých i hendikepovaných. Bežci, chodci, vozíčkari, cyklisti, všetci zdolávajú trať z Mikuláša do Hrádku. A svojím štartovným prispievajú na pomoc tým, čo to potrebujú.

Vďaka rekordnej účasti sa v tomto roku vyzbieralo cez 5-tisíc eur. Komunitná nadácia Liptov, ktorá podujatie zobrala pod svoje krídla, ich rozdelila medzi rodinu 10-ročného chlapčeka, ktorý statočne bojuje s detskou mozgovou obrnou, časť zo štartovného získal Klub sklerózy multiplex Liptovský Mikuláš a časť Občianske združenie na pomoc hendikepovaným športovcom. 

Vlani všetkým v cieli vešal na krk medajly Matej Tóth, teraz to bola Nasťa Kuzminová. Poprosili sme ich o túto láskavosť, lebo „barlatónci“ sú tiež veľkí hrdinovia a statoční bojovníci.

Len pár dní dozadu Barlatón získal od Úradu priemyselného vlastníctva SR osvedčenie o zápise ochrannej známky. A my sme hrdí, že pri ňom stojíme už štvrtý rok. Lebo nepoddať sa osudu, zabojovať a ešte aj pomáhať ostatným, to je niečo, čo si zaslúži pozornosť i podporu. A nielen našu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?