Má zdravotná poisťovňa robiť charitu?

Autor: Martin Kultan | 17.12.2018 o 8:42 | Karma článku: 1,67 | Prečítané:  799x

Šialenstvo sa začalo. Mám na mysli ten hromadný decembrový útok na nákupné centrá a všakovaké obchody, od potravín až po papiernictvo. Chceme spraviť radosť, a pritom by možno stačilo použiť mobil.

Prioritou rozpočtu každej zdravotnej poisťovne je pokryť všetku zdravotnú starostlivosť, ktorú potrebujú jej poistenci. Dôvera nie je výnimkou, takmer celý balík vybraného poistného ide lekárom, nemocniciam, kúpeľom, záchrankám a iným zdravotníckym zariadeniam na liečbu a starostlivosť o našich poistencov.

Zvyšok, v skutočnosti desiatky miliónov eur, používame na prevádzku poisťovne a rozvoj našich služieb. Vlastne nie našich, ale vašich, veď ide o služby, ktoré ponúkame klientom - poistencom, klientom - platiteľom odvodov a klientom - poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

A každý rok sa usilujeme odkrojiť aj niečo pre tých, ktorí sú v núdzi, pričom sa nepozeráme na to, či sú našimi klientmi. Ak vás zaujíma suma, nebudem zatajovať, ročne dávame na dobročinné aktivity trištvrte milióna eur.

Ak sa pýtate, koľkým ľuďom sme pomohli,  jednoznačnú odpoveď nemám. Pri niektorých aktivitách, ako je napríklad grantový program Bojovníci za zdravie, to vieme povedať presne. Ak by sme brali do úvahy aj jeho predchodcov, tak od roku  2012 sme doposiaľ poskytli finančnú pomoc 758 konkrétnym poistencom  v celkovej sume 920-tisíc eur.

Ťažšie sa to počíta pri  vymaľovanom detskom oddelení alebo vybudovanej návštevnej miestnosti pri tomto oddelení. Využívajú ich detskí pacienti a ich príbuzní, personál nemocnice a ďalší. Niekde sú to desiatky, inde stovky ľudí ročne. A podobne je to napríklad aj so stovkami novučkých lavičiek v nemocniciach, na ktoré sa ročne posadia tisícky čakajúcich pacientov.

A potom je tu finančná zbierka Hodina deťom pre deti a mladistvých. Nadácia pre deti Slovenska vďaka tejto zbierke za 20 rokov svojej existencie podporila 1824 projektov v hodnote 5,5 milióna eur. No trúfnem si povedať, že tým nepomohla len 312-tisíc deťom, ako to má uvedené na webe, ale podstatne širšej komunite ľudí.  Veď tie deti majú svojich príbuzných, kamarátov, centrá, kde sa stretávajú, využívajú aj ďalší ľudia. Tí všetci vnímajú zmeny k lepšiemu, ktoré prinášajú granty zaplatené z tejto najväčšej zbierky pre deti.

Hodinu deťom sme v pozícii generálneho partnera podporovali ostatných sedem rokov a teraz nastal čas posunúť štafetu ďalšiemu donorovi. Veríme, že ho aj touto cestou pomôžeme nájsť, Hodina deťom za to stojí a potrebuje podporu. V Nadácii pre deti Slovenska nájde veľa šikovných ľudí, o tom sme presvedčení. Napokon, naša spolupráca s nimi sa v krátkom čase rozrastie o ďalší projekt.

Viem, možno si poviete, že sme namiesto tých 278 rozličných dobročinných aktivít, ktoré sme zvládli podporiť v tomto roku, mohli zaplatiť viac operácií či iných zákrokov. Iste, tých zhruba 750-tisíc eur by vystačilo napríklad na 112 operácií bedrového kĺbu alebo na 54 kardiochirurgických zákrokov. Prípadne by sa dali použiť na úhradu 76-tisíc komplexných vyšetrení.

Poteším vás, tie zákroky, presnejšie povedané všetky tie, ktoré bolo treba zaplatiť a mali sme k nim príslušnú dokumentáciu, sme zaplatili. Spomínanú dobročinnosť sme spravili navyše.

Ak premýšľate nad tým, že si k štedrovečernému stolu chcete sadnúť s lepším pocitom, podporte Hodinu deťom. Nepotrebujete na to hodinu, len pár minút s telefónom. Pomôžete deťom v núdzi. Nie na hodinu, ale na podstatne dlhší čas. A možno podnietite zmenu v jednej detskej dušičke.

No najmä, pomôžete tým sami sebe. Ale veď to vy predsa dobre viete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?