Lekár, ktorý veští, neveští nič dobré

Autor: Martin Kultan | 2.8.2018 o 10:34 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  1850x

„Mohol tu byť s nami dlhšie, keby viac dal na slová lekárov a nespoliehal sa len na inzulín.“ Smutne sa mi počúvajú tieto slová herca Mariána Labudu, keď spomína na svojho otca.

Nezabudnuteľného hereckého velikána cukrovka trápila 25 rokov a významne sa podpísala pod jeho priskorý odchod z tohto sveta.

Táto zákerná choroba nebolí, no potichu pácha v tele nenapraviteľné škody. Pritom stačí, aby pacient počúval svojho lekára a správal sa podľa jeho odporúčaní. Potom sa môže dožiť takmer toľko isto rokov, ako človek bez cukrovky.

Ale rovnica musí platiť aj z opačnej strany - len vtedy bude mať diabetik svoje ochorenie pod kontrolou, ak ho lekár lieči tak, ako treba. Teda podľa platných štandardov. Kvalitne a zodpovedne.

Na Slovensku sa, žiaľ, týmto základným predpokladom neriadi každý diabetológ. Asi najkľúčovejším parametrom pre správne nastavenie liečby cukrovky sú pre diabetológa hodnoty glykovaného hemoglobínu.  Merať by ho svojim pacientom mal minimálne raz za rok, v ťažších prípadoch aj štyri razy do roka.  Jeho hodnota totiž vypovedá o tom, akú glykémiu (cukor v krvi) mal pacient v priebehu až troch mesiacov dozadu. Diabetik výsledok tohto vyšetrenia nevie ovplyvniť náhlou diétou pred návštevou lekára, aby mal „dobré“ čísla. Preto je také dôležité.

Pozreli sme sa teda na to, ako ho diabetológovia reálne využívajú a dospeli sme k nie najlichotivejším výsledkom.  Máme skupinu lekárov (51 %), ktorí liečia tak, ako sa má.  Tým patrí vďaka. Máme ale znepokojivo veľa takých lekárov, ktorí glykovaný hemoglobín nemerajú svojim pacientom podľa štandardov, ktoré nastavila samotná Slovenská diabetologická spoločnosť.

Graf zachytáva percentuálny podiel pacientov u konkrétnych diabetológov (jeden stĺpec zobrazuje  jedného konkrétneho diabetológa), ktorým bol glykovaný hemoglobín vyšetrený aspoň raz za rok. Do analýzy boli zahrnutí iba pacienti, ktorí v priebehu minulého roka navštívili diabetológa. Z porovnávania boli vylúčení diabetológovia s malým počtom poistencov Dôvery.

Tretina lekárov ho odmerala trom štvrtinám a zvyšok lekárov dokonca ešte menšiemu počtu svojich pacientov. A čo nás úplne zarazilo, bolo zistenie, že 19 diabetológov neurobilo toto vyšetrenie ani raz za dva roky u štvrtiny svojich pacientov! Podľa čoho im tak asi nastavujú liečbu? Podľa vešteckej gule?  

Zároveň sme si všimli výrazné regionálne rozdiely v prístupe lekárov k tomuto vyšetreniu. Natíska sa otázka, prečo by mal pacient dostať menej kvalitnú starostlivosť len preto, že býva v Banskobystrickom kraji a nie v Trnavskom? Darmo sa bude držať odporúčaní lekára a predpísanej liečby, keď ju má nastavenú zle - pacientov stav sa bude stále zhoršovať.

Aj preto majú diabetológovia zapojení do programu DôveraPomáha diabetikom časť odmeny naviazanú na to, či liečia v súlade so svetovými a slovenskými odporúčaniami. V porovnaní s lekármi, ktorí v programe nie sú, dosahujú pri liečbe pacientov lepšie výsledky.

To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli nastaviť tento systém odmeňovania pre úplne všetkých diabetológov na Slovensku, s ktorými máme zmluvu. Ak budú liečiť podľa štandardov, teda budú poskytovať pacientom aspoň základnú kvalitu, odmeníme ich štedrejšie.  Verím, že sa lekári, ktorí doteraz neliečili tak, ako by mali, postavia k našim zisteniam konštruktívne. Čísla sú na našej strane. A my sme na strane pacientov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?