Byť dobrým poslom zlých správ

Autor: Martin Kultan | 29.5.2018 o 8:41 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  708x

Nedávno sa kolega stretol s jedným bývalým krajským odborníkom na geriatriu. Rozprávali sa o kvalite zdravotnej starostlivosti pre pacientov hospitalizovaných v liečebniach dlhodobo chorých a podobných zdravotníckych zariadeniach.

Ak  náhodou neviete, geriatria je medicínsky odbor zaoberajúci sa problematikou zdravotného a funkčného stavu v starobe. Geriatri sa špecializujú na zvláštnosti chorôb, ich diagnostikovania a liečby u starých ľudí. Z podstaty ich práce vyplýva, že sa veľmi často stretávajú so smrťou.

Ten geriater, mimochodom uznávaný internista so 40-ročnou praxou, spomenul, že v prípade nevyliečiteľných a veľmi často starých pacientov súvisí kvalita zdravotnej starostlivosti s bazálnou starostlivosťou. Pacient by mal mať zabezpečený dostatok výživy a tekutín, mal by byť zbavený bolesti, malo by byť postarané  o jeho kožu a mali by byť dodržané hygienické štandardy.

Už neviem, či sa stihli baviť aj o psychickej starostlivosti, zrejme áno. Keď tak nad tým rozmýšľam, považujem ju za nemenej dôležitú. S pacientmi pri vedomí a schopnými úsudku je potrebné viesť dialóg, informovať ich o stave liečby, a keď sa priblíži „koniec“, pripraviť ich aj na túto súčasť ľudského života. Hovoriť treba aj s ich príbuznými, lebo spoločný čas sa im kráti.

Prax ukázala, že terminálne chorý človek už v zásade neprofituje z odbornosti zdravotníka, ktorý sa oňho stará, ale potrebuje jeho blízkosť, empatiu a prítomnosť. Dá sa to niekde naučiť alebo k tomu treba životné a pracovné skúsenosti?

Odpoveď sa na túto otázku hľadá ťažko, obzvlášť ak si uvedomíte, že medikov prakticky nikto neučí komunikovať, neučí ich, ako byť pri neskoršom výkone svojho povolania „dobrým poslom zlých správ“. Všetko ďalšie vzdelanie je výsledkom ich osobného záujmu alebo iniciatívy zamestnávateľa. Ako všade, aj tu sú svetlé výnimky, tí osvietenejší si túto potrebu uvedomujú a venujú jej pozornosť.

 Aj tu však dochádza k pozitívnej zmene. Nezisková organizácia Viaticus sa ostatné dva roky systematicky venuje téme umierania. Spravuje informačný portál poskytujúci informácie a orientáciu v tejto zložitej téme, ktorá je dnes v spoločnosti tabuizovaná.  Možno vás  prekvapí informácia, že mesačný počet návštev tohto portálu neklesne pod 5000 a drvivá väčšina z nich sú unikátne návštevy.

V spolupráci so špičkovými odborníkmi na komunikáciu pripravila táto neziskovka špeciálny tréningový program určený tým zdravotníkom, ktorí sú v kontakte s ťažko chorými a zomierajúcimi. Lekári a zdravotné sestry tak môžu absolvovať ministerstvom zdravotníctva akreditované vzdelávanie, zamerané na komunikáciu s ťažko chorým a zomierajúcim pacientom a jeho blízkymi.

Vzdelávať sa však potrebujeme všetci, vrátane našich detí. Informačný leták ...aj smrť je normálna. Vieme o nej hovoriť s deťmi?, určený učiteľom, pripravili pracovníci spomínanej neziskovej organizácie pre školy. Jeden mám doma a plánujem ho v prípade potreby použiť, lebo, a tu  už opakujem výrok z môjho predchádzajúceho blogu na túto tému, aj ja som ten, koho sa to týka - ako človeka aj ako profesionála.

A vy to ako vidíte?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?