Ministerstvo zdravotníctva podľahlo lobingu farmabiznisu

Autor: Martin Kultan | 8.2.2018 o 15:28 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  1513x

Na lieky ide viac peňazí z odvodov slovenských pracujúcich, ako by malo, a pacienti platia za lieky vyššie doplatky, ako by podľa zákona mali. 

Keď sme na to upozornili ministerstvo zdravotníctva, obvinilo nás, že chceme ušetriť na úkor pacientov, ktorí majú platiť vyššie doplatky v stovkách eur. Na farmafirmy sa pozabudlo. Náhoda? Na legislatívnom neporiadku zarábajú práve ony, pretože vyššie ceny liekov im prinášajú vyššie zisky.

O čo presne ide?

Ministerstvo vydáva Zoznam kategorizovaných liekov. To je zoznam, ktorý určuje, ktoré lieky a v akej výške majú byť hradené zdravotnými poisťovňami. Okrem toho, že ministerstvo má tento zoznam pravidelne aktualizovať o nové lieky, jeho povinnosťou je aktualizovať aj výšku úhrad za štandardnú dávku liečiva, čiže strážiť, koľko má za liek platiť zdravotná poisťovňa a koľko pacient.

V Dôvere sme na základe analýzy platného Zoznamu kategorizovaných liekov zistili, že ministerstvo porušuje platnú legislatívu a nevykonáva pravidelnú revíziu úhrad dôsledne. Identifikovali sme stovky položiek s nesprávnou úhradou. O peniaze pritom neprichádzajú len zdravotné poisťovne (respektíve platcovia odvodov – zamestnanci, zamestnávatelia a štát), ktoré platia viac, ako by podľa zákona mali, ale aj poistenci. Pretože ak klesne výška úhrady poisťovne, rovnako musí klesnúť aj doplatok pacienta za liek. 

Obrátili sme sa na ministerstvo, aby sme ho na problém upozornili. Podali sme pripomienky v konaní, ktoré samo iniciovalo. Niektoré akceptovalo, niektoré nie, podľa toho ako mu to politicky vyhovovalo. Zvyšok poznáte, ministerstvo vyhlasuje, ako ukáže zlej Pente a ochráni pacientov pred vysokými doplatkami za lieky. Ale ide skôr o to, či platné zákony platia pre všetkých alebo len pre niekoho a len niekedy.

Aby sa nezabudlo, náklady na lieky sú jedna z významných oblastí pre zvýšenie efektívnosti výdavkov na zdravotníctvo. Nehovoríme to len my,  hlási sa k tomu aj samotné ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií, ktoré vo veľkom chválili dokument Revízia výdavkov na zdravotníctvo. Aj v ňom sa píše, kde je cesta skresania výdavkov na lieky. Ukazuje sa, že netreba veľa, netreba ani meniť zákony, stačí dodržiavať tie existujúce. Ak by si ministerstvo robilo svoju prácu, ako má, zdravotné poisťovne by mali viac peňazí na inovatívne lieky alebo pre lekárov. Takto im ministerstvo prikazuje, že ich majú dať farmafirmám, z ktorých niektoré majú vyšší obrat, ako je peňazí v celom slovenskom zdravotníctve.

A ešte posledná vec. V médiách neodznelo, že návrhy na zníženie úhrad sme podávali iba v tých referenčných skupinách liekov, ku ktorým existuje porovnateľná referenčná skupina a v ktorej  sú zaradené lieky s nulovým alebo minimálnym doplatkom. Nie je teda pravdou, že pacienti nemajú inú alternatívu. Ku každému lieku s navrhovanou zmenou úhrady existuje liek s rovnakou účinnou látkou bez doplatku alebo s nízkym doplatkom.

Navyše, výrobcovia liekov mali dosť  času na zníženie cien tak, aby nevznikli neúmerné doplatky. Dokonca ich na to vyzvalo aj ministerstvo zdravotníctva, ale niektoré farmafirmy sa na to vykašľali. Nebudú si znižovať zisky, spoľahli sa na to, že rozdiel doplatia pacienti. Radšej budú na Slovensku predávať drahší liek ako rovnako účinný liek, ktorý je lacnejší a bez doplatku pacienta. A čo urobilo ministerstvo, aby ochránilo záujmy slovenských pacientov a platiteľov zdravotných odvodov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?