Treba „vodičák“ na eHealth?

Autor: Martin Kultan | 1.2.2018 o 8:31 | Karma článku: 2,34 | Prečítané:  1035x

Médiá v posledných dňoch či skôr týždňoch chrlia správy o nefungujúcom štátnom eHealthe (pardon, po novom ezdraví). 

Silnie tým tlak na ministra zdravotníctva, aby cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NZCI, štátna organizácia pod patronátom ministerstva zdravotníctva) zrušil povinnosť používať elektronický recept a celý systém sa prepracoval.

Neprináleží nám robiť arbitra pri posudzovaní toho, kto pochybil. Znalci aj laici si vedia dať na misky váh kľúčové informácie. A netreba ísť do ďalekej histórie, stačí vlaňajšok. Na jednu stranu váhy si dajú zákonom stanovenú povinnosť používať erecept s platnosťou od 1. januára 2018, priložia „silnú“ informačnú kampaň a k nemu „dostatočný“ dôraz na vysvetlenie novinky kompetentným, t.j. poskytovateľom. Navrch tej kopy priložia „premyslenú“ distribúciu všetkých potrebných nástrojov (čítačiek, kariet..). Na druhú misku  položia „priemernú“ informačnú gramotnosť poskytovateľov a ich všeobecnú „ochotu“ používať elektronické pomôcky, obzvlášť elektronické zdravotníctvo, pri liečbe pacienta.

Nech sa situácia okolo zapájania lekárov do ezdravia vyvinie akokoľvek, nemali by sme pripustiť, aby medzi nimi a na verejnosti zvíťazil skepticizmus. Elektronické zdravotníctvo ako také si nezaslúži nálepku zbytočnosti a nik, kto o ňom hovorí, by nemal cítiť v ústach pachuť. Prínosy pre pacienta, pre lekára a pre systém sú nespochybniteľné, vieme o čom hovoríme.

V Dôvere fičí eHealth, a teda aj elektronické recepty, už pár rokov, lekári majú v reálnom čase informácie o tom, aké všetky lieky užívajú ich pacienti a ako sa navzájom, ľudovo povedané, tie lieky navzájom bijú. Odborne povedané, od zavedenia služby Bezpečné lieky (rok 2012, od roku 2014 v online režime) klesol výskyt vážnych liekových interakcií o sedem percent. Tých najzávažnejších (kontraindikovaných) dokonca o 20 percent.

Obavy z užitočnosti ezdravia teda nie sú namieste. Ide len o mieru využitia, kde platí jasné pravidlo, čím viac poskytovateľov (lekárov) bude ezdravie využívať, tým viac pacientov z neho bude benefitovať. A o tých predsa ide. Či sa mýlim?

Ak dnes chcete sadnúť do auta a šoférovať ho, musíte mať vodičské oprávnenie. Okrem pár výnimiek drzých a alkoholom posilnených indivíduí si do áut, našťastie, sadajú len ľudia s „vodičákmi“. Ak pre nič iné, tak preto, lebo nechcú riskovať pokutu. Zákon platí pre všetkých. Strážia to kontrolné orgány s poslaním „Pomáhať a chrániť“.

Podobne je to s ezdravím: všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by ho mali povinne používať, mám na mysli erecept. Pravda je však taká, že časť z nich dnes „jazdí“ bez „vodičáku“. Niektorí preto, že nechcú erecept používať, iní preto, že jednoducho od NCZI nedostali potrebné vybavenie. Na jazyk sa ale tisne otázka – je zákon len zdrapom papiera? Ak by táto situácia mala trvať dlhšie ako pár týždňov,  tento pocit bude len a len silnieť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?