Platy

Autor: Martin Kultan | 29.1.2018 o 10:17 | (upravené 29.1.2018 o 10:24) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  1241x

Téma platov je takpovediac evergreenom, platy v zdravotníctve nevynímajúc. Je súčasťou širších aj konkrétnych odborných diskusií. 

V poslednom čase sa často stretávame s otázkami, koľko má zarobiť lekár, koľko ten, čo pracuje v nemocnici, a koľko ten, čo má vlastnú ambulanciu.

Lekári sa vyslovili jasne, ich minimálny mesačný príjem na riadne fungujúcu ambulanciu by mal dosahovať 5500 eur. Upozorňujú, že nedostatočný príjem spôsobuje opúšťanie ambulancií, zhoršovanie vekového priemeru lekárov a následne aj dostupnosť lekárskych služieb najmä v odľahlejších regiónoch Slovenska.

Dostupnosť lekára je pre pacienta veľmi dôležitá vec. Máme to šťastie, že patríme ku krajinám s veľmi dobrou dostupnosťou lekárov. Máme ich blízko, vieme sa k nim dostať relatívne rýchlo. Áno, máme problémy s dlhým čakaním na vyšetrenie, ale tie sú spôsobené najmä tým, že k lekárovi chodíme (pri)často, aj so zbytočnosťami (lekár nás len vypočuje) a najmä k špecialistom chodíme s ťažkosťami, ktoré majú liečiť všeobecní lekári.

Žiaľ, pri pohľade do budúcna si nemôžme dávať na oči ružové okuliare. Lekárov jednoducho dostatok nebude. Naopak, tak ako každá vyspelá krajina má už dnes problém s lekármi a láka ich k sebe z menej vyspelých štátov, ani nám sa to v budúcnosti nevyhne.

Naznačujú to aj súčasné štatistiky. Za posledných sedem rokov je počet lekárov v ambulanciách stabilný (mierne sa zvýšil – o 0,8 percenta). Keď sa však pozrieme na situáciu detailnejšie, už sa nezdá tak ružová. Počet lekárov špecialistov sa zvýšil o 3,6 percenta, ale počet všeobecných lekárov pre dospelých klesol o 3,6 percenta a počet detských lekárov klesol dokonca o 7,3 percenta. 

Vývoj je teda nepriaznivý, rastú nám kapacity odborných lekárov (špecialistov) a zároveň klesajú tam, kde sú aktuálne najviac potrebné – vo všeobecnej ambulantnej sfére.  Povedané slovníkom politikov, situácia nie je alarmujúca, ale znepokojujúca. Dokedy?

Podľa medzinárodných analýz na dĺžku nášho života a to, ako zdravo ho prežijeme, vplýva celý zdravotný systém len z desiatich percent ( a v tom je zarátaná dostupnosť lekárov a ich platové ohodnotenie). Podstatnejší vplyv má prostredie, v ktorom žijeme, náš životný štýl a genetika.

Cieľ politikov a vlastne celej spoločnosti, nielen ministerstva zdravotníctva na najbližšie obdobie by napriek tomu mal byť zrejmý. Okrem spoločenského uznania by sa všeobecní lekári mali dočkať kapacitného aj finančného posilnenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?