Dôstojné umieranie

Autor: Martin Kultan | 21.9.2017 o 10:37 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1420x

Život je plný pekných momentov, ale aj smutných chvíľ. Aj tých najsmutnejších, keď prídu na pretras slová, ako umieranie a napokon smrť. 

Ťažká téma a nie je ľahké o nej ani písať... A pre riaditeľa zdravotnej poisťovne osobitne. Ale aj ja som ten, koho sa to týka - ako človeka aj ako profesionála.

Pokrok v zdravotníctve vyzerá byť nezastaviteľný. To, čo bolo pred 20 rokmi neriešiteľným zdravotným problémom, sa dnes úspešne lieči. Priemerná očakávaná dĺžka života sa predlžuje, priemerný vek obyvateľov sa zvyšuje – spoločnosť starne. Zákon života a smrti však stojí nad tým všetkým.

Ako človeka aj ako profesionála ma prekvapili závery prieskumu neziskovej organizácie VIATICUS o postojoch spoločnosti k problematike zomierania a smrti. Ľudia chcú zomierať doma, ale zomierajú mimo rodiny – v nemocniciach, v domovoch. Tam, kde si to najmenej želajú... Ani sa nemôžeme čudovať, veď dôstojná smrť pre nás znamená prítomnosť blízkych a ochranu pred bolesťou,  ukázal to aj prieskum. A určite nie je ani paradoxom, že umierajúci ľudia nechcú byť svojim blízkym na príťaž.

Naša prax je taká, že ťažko chorí a zomierajúci pacienti sa na konci života najčastejšie ocitnú v nemocnici. A naozaj často nie v ideálnych podmienkach. Systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti dnes objektívne funguje tak, že pobyt týchto pacientov doma je možné zaistiť len s problémami. A celá spoločnosť to akceptuje, toleruje, tvári sa, že problém neexistuje – zo zvyku, z pohodlnosti, zo strachu ... Zmeny k lepšiemu sa dejú pomaly a počet tých, ktorí pomoc potrebujú, narastá.

Spoločnosť to rieši tak, že chce budovať nové geriatrické oddelenia v zdravotníckych zariadeniach a zvyšuje počet domovov seniorov. No zabúda sa pri tom na adekvátnu prípravu zdravotníckeho personálu v oblasti komunikácie. Prieskum odhalil, že kým zdravotníci sú presvedčení, že s umierajúcim a jeho rodinou komunikujú dostatočne, citlivo a zrozumiteľne, verejnosť (umierajúci, jeho rodina) si myslí opak. V tomto kontexte neprekvapuje, že väčšina zdravotníkov (tri pätiny) považuje za ťažké nadviazať vzťah s terminálne chorým človekom a početná skupina z nich (cca 40 percent) neschvaľuje prítomnosť rodiny pri umierajúcom človeku.

Možno do vášho života práve vstúpila oná najsmutnejšia chvíľa alebo cítite jej blízkosť. Bez ohľadu na to, či sa to týka vás osobne alebo niekoho z vašich blízkych, sa potrebujete  poradiť. Práve na to myslela nezisková organizácia VIATICUS, ktorá vlani spustila web o zomieraní. Na jednom mieste tu nájdete všetky potrebné informácie. Nečítajú sa ľahko, ale majú zmysel a sú potrebné.

A, keď sa vám na chvíľu uľaví od osobnej bolesti, možno oceníte, že niekto sa chopil tejto nevďačnej témy a chce zmeniť postoje spoločnosti k  zomieraniu a smrti. Som presvedčený, že je to potrebné. Kvôli každému z nás, lebo všetci chceme umrieť dôstojne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?