LOZ = LOŽ? 2. diel

Autor: Martin Kultan | 7.7.2017 o 8:58 | (upravené 7.7.2017 o 10:46) Karma článku: 3,90 | Prečítané:  1375x

Nie je to prvá polemika, ktorú mám s doktorom Visolajským, šéfom Lekárskeho odborového združenia (LOZ). To, že máme rozdielne názory na mnohé veci, je v poriadku. Každý máme svoj pohľad na vec. 

Problém však mám s tým, ak MUDr. Visolajský klame alebo hrubo zavádza (čo sa mu stáva mimoriadne často). Pozrime sa na štyri jeho tvrdenia v nedávno zverejnenom blogu a konfrontujme ich s realitou. 

Tým prvým je tvrdenie, že nemocnice sa zadlžujú preto, lebo do nich ide málo peňazí. Citujem: „Ak by sa pán minister Kažimír pozrel na čísla, koľko z rozpočtu nášho zdravotníctva ide do nemocníc, zistí, že na neodkladnú starostlivosť (akútna liečba, ktorá sa deje hlavne v nemocniciach) Slovensko vynakladá iba niečo cez 20 percent z celkových zdrojov, čo je najmenej v EÚ.  (Rakúsko takmer 35 percent, Česko 30 percent, Poľsko vyše 33 percent).“

Aké sú platby v skutočnosti? Podľa dát OECD (http://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=SHA) dalo Slovensko na nemocničnú starostlivosť v roku 2015 až 28,3 percenta z celkových výdavkov na zdravotníctvo. Priemerne vyspelé krajiny – krajiny OECD dávali na túto starostlivosť priemerne 25,7 percenta.

Nemusíme ísť do minulosti, zoberme si súčasný rok a naše platby. Zdravotná poisťovňa Dôvera dáva do nemocníc približne 41 percent z celkových svojich výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Z toho 31 percent ide na lôžkovú starostlivosť a cca desať percent na ambulantnú starostlivosť, pohotovosti, urgentné príjmy a ďalšie služby, ktoré nemocnice poskytujú. 

Netvrdím, že slovenské nemocnice sú financované ideálne. Ale zavádzať vymyslenými (nepodloženými) číslami určite nie je korektné.  

Ďalším hrubým zavádzaním (alebo skôr vedomým klamstvom) sú tieto slová šéfa lekárskych odborov. „Bol by som rád, aby ste vedeli, že eurofondy určené na obnovu nemocníc vinou politických nominantov a nedofinancovania budú môcť čerpať tento rok len 4 štátne nemocnice, pretože len 4 štátne nemocnice spĺňajú podmienku ´nebyť podnikom v ťažkostiach´. Väčšina eurofondov tak skončí v nemocniciach súkromných, ktoré už teraz prinášajú vysoké zisky svojim majiteľom, a s pomocou eurofondov budú ich zisky nezmyselne ešte vyššie.“

Nuž, štátne nemocnice nie sú financované horšie ako súkromné, župné (patriace pod jednotlivé VÚC) alebo mestské. Práve naopak. Stačí sa pozrieť do verejne dostupného dokumentu Základné sadzby pre rok 2017. Ako vidieť v tabuľke nižšie, sú v ňom zhrnuté ceny, ktoré za rovnako náročnú hospitalizáciu dostanú jednotlivé typy nemocníc.

Väčšina štátnych nemocníc je v skupine Všeobecné nemocnice 3, prípadne 4 a špecializované srdcovo-cievne a onkologické ústavy. Naopak, väčšina súkromných nemocníc je v skupine Všeobecné nemocnice 1 a 2, čiže za rovnakú zdravotnú starostlivosť dostávajú štátne nemocnice viac peňazí. Dodajme, že tieto čísla zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý je pod kontrolou štátu, a nie súkromných nemocníc. (Pozn. čísla vychádzajú z toho, čo oficiálne vykázali nemocnice.)

MUDr. Visolajský fantazíruje ďalej. Dôvera aj Union vraj platia ambulanciám a nemocniciam výrazne menej. Akosi to však nesedí s medializovanými informáciami, že Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) žiada od VšZP navýšenie platieb pre špecialistov o 14 percent, zatiaľ čo od Dôvery a Unionu žiada navýšenie len o desať percent. Vyvstáva otázka, prečo ZAP žiada od štátnej poisťovne viac  než od súkromných zdravotných poisťovní, ak platí vyššie spomenuté tvrdenie odborárskeho šéfa.   

A perlou na záver je konštatovanie či skôr úsudok, že štátni poistenci (čiže študenti, dôchodcovia alebo nezamestnaní) by mali byť povinne poistení v štátnej poisťovni. Ctíme slobodnú voľbu, nech sú poistenci poistení v tej poisťovni, v ktorej sú/budú spokojní. Ak budú chcieť prísť do Dôvery, s radosťou ich privítame a budeme sa zo všetkých síl snažiť, aby boli spokojní. Ak budú chcieť z Dôvery odísť, bude nás to mrzieť, ale je to ich právo a budeme ich rozhodnutie rešpektovať. Nemalo by sa to však stať na základe vymyslených argumentov.

Mimochodom, nezmysly a klamstvá uvádza MUDr. Visolajský aj v diskusii pod svojím blogom, v ktorej  „edukuje“ ostatných diskutérov. Žiaľ, opäť demagogickým spôsobom, keď tvrdí: „Dôvera nekrachla práve preto, že to vytiahnutie 400mil bolo právne ošetrené a vyčakané, ale reálne bola 400mil v mínuse... lebo si ocenila, to čo sa nesmie oceniť... Akoby ste vy nemal žiadne peniaze, boli by ste v dlhoch, ale vyhlásili by ste , že vzduch vo vašom byte má hodnotu milión eur a teda nie ste v dlhu... „

Realita? Dôvera nebola reálne v mínuse.  To, že si ocenila niečo, čo sa nesmie oceniť, je klamstvo. Podrobnosti o tejto účtovnej operácii nájdete na tomto linku.

Pán Visolajský, prosím, prestaňte používať toľké klamstvá a upustite od zavádzania. Ak vám chýbajú fakty, nech sa páči, naša ponuka na stretnutie z minulého roka, hoci aj za prítomnosti ďalších svedkov (pokojne aj novinárov) stále platí. Dostali ste ju písomne aj ústne, verejne aj priamo. Rád sa s vami stretnem a podebatujem na akúkoľvek tému.  Som pripravený zdieľať pravdivé fakty o Dôvere, aby ste zbytočne neklamali sám seba, ani čitateľov svojich blogov. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?