Zarobili si

Autor: Martin Kultan | 15.5.2017 o 8:42 | (upravené 15.5.2017 o 11:19) Karma článku: 1,56 | Prečítané:  659x

Môžu elektronické služby priniesť okrem úspory aj zisk? Môžu. Aj v zdravotníctve? Áno, príkladom je eHealth od Dôvery, vďaka ktorému si prilepšili tisíce lekárov po celom Slovensku. 

Zarobili si nielen lekári, ale aj ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, napríklad nemocnice a ďalšie zdravotnícke zariadenia. V čom je to kúzlo? Náš eHealth je nastavený tak, aby bol skutočnou službou s pridanou hodnotou.  Väčšiu hodnotu prináša v troch oblastiach.

Nesporne najdôležitejšou je vyššia kvalita a bezpečnosť liečby.  Služba Bezpečné lieky online, laicky povedané, sleduje a porovnáva lieky, ktoré pacient užíva. Lekár tak vie posúdiť, či sa tieto lieky navzájom neovplyvňujú.  Týka sa to aj liekov, ktoré pacientovi zamýšľa predpísať. Dokáže tak predchádzať neželaným účinkom. Odborne sa tomu hovorí liekové interakcie. Že to funguje, potvrdzuje fakt, že v období rokov 2012 až 2015 sa počet závažných liekových interakcií znížil o sedem percent a tých najzávažnejších interakcií až o 22 percent.

EHealth od Dôvery výrazne zvyšuje komfort lekárov. Všetky potrebné informácie majú totiž pokope vo svojich počítačoch, priamo v softvéroch, s ktorými dennodenne pracujú. Naše elektronické služby sme nastavili tak, aby si lekári nemuseli otvárať ďalšie aplikácie a za posledné dva roky si za tieto služby nemuseli platiť.

Tou treťou oblasťou je finančný prínos pre lekárov. Uvediem pár konkrétnych čísiel, všetky sa týkajú vlaňajška. Dôvera vyplatila v roku 2016 finančné benefity v celkovej výške 4,2 milióna eur pre 3000 lekárov, respektíve poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Pri podrobnejšom pohľade vidieť, že až 75 percent všeobecných lekárov (vrátane gynekológov) a 60 percent špecialistov spomedzi tých, ktorí finančný benefit získali, zarobilo vďaka našim elektronickým službám viac než 500 eur na rok.

Pre čitateľov obľubujúcich čísla doplním, že najviac získala Nemocnica Košice-Šaca, až 111-tisíc eur a priemerná výška finančného benefitu na jednu zmluvu s poskytovateľom bola 1 500 eur (jeden poskytovateľ môže mať s nami viacero zmlúv).

Čo je však zarážajúce, poskytovatelia si mohli zarobiť aj viac.  No keďže náš eHealth nevyužívali, pripravili sa dokopy o 3,4 milióna eur. Všeobecní lekári si mohli prilepšiť o dva milióny eur, špecialisti o 1,4 milióna eur. V priemere mohli získať až 1 000 eur za rok. Negatívnym rekordérom je  najväčšia slovenská nemocnica – Univerzitná nemocnica Bratislava. Svojou nečinnosťou sa pripravila o viac ako 80-tisíc eur. Len podotýkam, že podľa medializovaných informácií má táto nemocnica najviac dlhov.

Na záver som si ponechal dobré správy. EHealth od Dôvery bude lekárom slúžiť aj naďalej a bude čoraz bohatší. Vlani sme poskytovateľov potešili správou, že papiere pri schvaľovaní návrhov na zdravotnú starostlivosť skončili, všetko sa deje elektronicky. Pacient to postrehne  napríklad pri návrhoch na kúpeľné pobyty, keď si všetko potrebné nájde vo svojej elektronickej pobočke. A už pracujeme na elektronizácii laboratórnych výsledkov a výstupov z CT a MR vyšetrení.

Opäť s konkrétnymi benefitmi pre pacienta, aj pre lekára. Uvedomujeme si, že zdravie máme len jedno a náš poistenec by mal cítiť, že sme tu preto, aby jeho zdravie dostalo tú najlepšiu starostlivosť. Vždy o niečo kvalitnejšiu, bezpečnejšiu a komfortnejšiu. A lekár má na tom nielen participovať, ale z toho aj benefitovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?