Keď odborár politikárči

Autor: Martin Kultan | 27.6.2016 o 14:22 | (upravené 28.6.2016 o 14:52) Karma článku: 3,86 | Prečítané:  1317x

Pred necelým rokom som písal o tom, že Lekárske odborové združenie (p. Visolajský) klame pri prezentovaní niektorých svojich názorov. Čo sa za posledný rok zmenilo, posunuli sa niekam lekárske odbory? 

Išlo vtedy o „podložené“ tvrdenia, že Dôvera platí nemocniciam patriacim Pente desiatky až stovky percent viac ako iným nemocniciam. Niečo podobné tvrdil aj vtedajší kandidát, dnes už poslanec za SNS v NRSR. Čo na tom, že zmluvy pravidelne zverejňované na webe (www.dovera.sk), dostupné pre všetkých, teda aj pre odborárov, tieto tvrdenia vyvracajú.  

Odborársky vodca nazaháľa a pokračuje v šírení svojej propagandy. A vlastne ani nezáleží na tom, či stavia na klamstvách alebo hrubej neznalosti, jednoducho si píše svoje nezmysly. Napríklad porovnáva Národný ústav srdcovocievnych chorôb a univerzitnú nemocnicu, a tvrdí, že srdcový ústav má výšku úhrad od poisťovní garantovanú katológom cien, stratová bratislavská a fakultné nemocnice nie. Za Dôveru môžem povedať, že žiaden katalóg cien pre srdcový ústav ani iné nemocnice neexistuje. Možno by ho mal pán Visolajský zverejniť a konfrontovať zdravotné poisťovne. Pravda, ak sa nebojí, že sa preukážu jeho výmysly.

K jeho zavádzajúcim tvrdeniam určite patrí, že na Slovensku dávame málo peňazí do nemocníc, výrazne menej ako je priemer OECD. Nuž, toto možno platilo pred mnohými rokmi. Dôvera dnes uhrádza nemocniciam viac ako 42% zo všetkých úhrad poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. A podiel úhrad pre nemocnice sa postupne zvyšuje. Netvrdím, že to, kde smerujú výdavky, je ideálne (napríklad na Slovensku predpisujú lekári stále priveľa liekov v porovnaní s inými krajinami), avšak tvrdiť, že na Slovensku dávame málo peňazí do nemocníc, je zavádzajúce, veď sa blížime k polovici! Nadobúdam presvedčenie, že tu už nejde o neznalosť, ale  lacné a účelové manipulovanie s faktami.
 
Preto neprekvapí ani tvrdenie o extrémnych ziskoch zdravotných poisťovní, kde autor uvádza, že v prípade Dôvery ide o 14%, pričom vyvoláva domnienku, že 14 % z vybraného poistného (celé poistné - cca 1 mld..€) ostáva Dôvere ako zisk. Fakt je, že Dôvera hospodári so ziskom, na čo som hrdý. Hospodáriť so ziskom je správne a zodpovedné.  A slušné, teda pokiaľ vám nevadí sa zadlžovať na úkor poistencov. Zisk „zlej“ Dôvery tvorí dlhodobo menej ako 4%, v posledných rokoch je to výrazne menej (ani nie 1%) z vybraného poistného.

Veľkou zdravotníckou témou je v posledných týždňoch oddlženie štátnych nemocníc. Nielen odborári sa snažia verejnosti podsunúť, že zadlženie spôsobili zdravotné poisťovne neoprávnenými nedostatočnými platbami. Kde je pravda?

Nemocnice sú od konca roka 2013 povinné vykazovať poskytovanú starostlivosť tak, aby sa dalo zistiť ako/koľko „zložitých“ pacientov hospitalizujú. Keď sa pozrieme čo vykázali („vyfakturovali“) slovenské nemocnice za rok 2015, prídeme k zaujímavým číslam. Treba poznamenať, že je možné, že niektoré nemocnice si neplnili poriadne svoje zákonné a zmluvné povinnosti a vykazovali neúplne, neporiadne, alebo s chybami.  Zdôrazňujem, že ide o údaje, ktoré vykázali samotné nemocnice.

Pre lepšie pochopenie týchto údajov uveďme, že náročnosť pacientov je daná koeficientom. Čím vyššia náročnosť a nákladovosť pacienta, tým vyšší koeficient. V univerzitných nemocniciach bol v r. 2015 tento koeficient 0,98, vo fakultných nemocniciach 1,04, v detských fakultných nemocniciach 1,24 a vo všeobecných nemocniciach 0,80. Teda je pravdou, že vo všeobecných nemocniciach sú tzv. jednoduchší, z pohľadu nákladov menej nároční pacienti, ako sú pacienti vo fakultných alebo univerzitných nemocniciach.

Keď sa pozrieme koľko Dôvera zaplatila nemocniciam za starostlivosť počas hospitalizácie (to znamená za pobyt pacienta v nemocnici, vyšetrenia, operácie, špeciálny zdravotný materiál ktorý použili), zistíme, že tým univerzitným to bolo priemerne 1493 €, fakultným 1134 €,  detským fakultným 1738 € a všeobecným nemocniciam najmenej -  753 €.

Suma sumárum, univerzitné nemocnice majú o 22,5% náročnejších a nákladnejších pacientov, ale dostávajú až o 98% vyššiu úhradu v porovnaní so všeobecnými nemocnicami. Fakultné nemocnice  majú o 30% náročnejších pacientov, ale až o 50% vyššie úhrady v porovnaní so všeobecnými nemocnicami.

Kontrolná otázka, ktoré nemocnice sa najviac zadlžujú? Univerzitné a fakultné, teda tie, ktoré sú najlepšie platené! Je pravdou, že majú nákladovo najnáročnejších pacientov, ale sú za to aj výrazne lepšie platené. Všeobecné nemocnice, ktoré sú platené vzhľadom na svoju štruktúru pacientov horšie, sa nezadlžujú (až na výnimky, ako napríklad niektoré nemocnice vlastnené VUCkami).

Píšem o faktoch, ale neviem či p. Visolajský a LOZ chcú a sú ochotní ich vnímať. Svojim vystupovaním totiž budia pocit, že im ide o prázdnu publicitu založenú na obviňovaní zdravotných poisťovní a Penty.
Nielen ja si kladiem otázku či vytváranie vnútorného nepriateľa je tou správnou cestou ako hájiť záujmy lekárov v krehkom prostredí slovenského zdravotníctva. Musí to isť aj inak, ako neustálym iracionálnym útočením, hrubým zavádzaním (klamaním). Ak teda nechceme politikárčiť.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?