Prečo je nereálne, aby poisťovne kryli nákladové ceny lekárov

Autor: Martin Kultan | 26.8.2015 o 12:23 | (upravené 27.8.2015 o 8:46) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1425x

Ani zďaleka nechcem tvrdiť, že všetky procesy financovania nášho zdravotníctva sú v poriadku. Takmer v každej oblasti je čo robiť a zlepšovať.

Za odvážne, až úsmevné však považujem také tvrdenia, že poisťovne by mali platiť nákladové ceny poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Pripadá mi to skôr ako „zázračný recept na všetko“, no nestojí na reálnom, zmysluplnom základe.

V poslednej dobe sa takéto hlasy objavujú čoraz častejšie. Tak napríklad v tomto článku sa dočítame, že „treba zaviesť reálne nákladové ceny výkonov lekára“. Dovoľte mi ale zapochybovať o tom, že riešením problémov v zdravotníctve by bolo, aby poisťovne kryli tzv. nákladové ceny lekárov.

Na to, aby sa mohli platiť nejaké „nákladové ceny“, by totiž museli byť ošetrené viaceré skutočnosti. Predovšetkým si ale treba uvedomiť, čo všetko je zahrnuté v nákladoch ambulancií aj nemocníc či ostatných zdravotníckych zariadení. Spomeňme extrémne predražené CT prístroje - všetkým nám je známa kauza z piešťanskej nemocnice alebo drahé nákupy USG prístrojov. Len zlomok z toho, čo sa reálne deje, vychádza na povrch aj v prípade pochybných tendrov či zmanipulovaných verejných obstarávaní. Médiá uvádzajú napríklad kauzu výstavby nemocničného pavilónu košickej nemocnice, keď sa podľa polície účastníci tendra dohodli, kto z nich bude víťazom. Nemenej dôležité sú tiež správy o tom, ako sa nakupujú predražené stravovacie služby alebo si platia skutočne drahé upratovačky. A ešte nekončím, keď musím spomenúť, že mnohé prístroje, novo zakúpené, sa nepoužívajú v prospech pacientov a stoja, až kým im nepadne záruka, Alebo, že drahý prístroj sa využíva maximálne pár hodín do týždňa. Toto všetko je v reálnych nákladoch. Od tohto sa odvodzujú nákladové ceny.

Ak sa toto všetko započíta do nákladov poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, ďakujem pekne. Snáď sa už nikto nebude čudovať, že poisťovne nechcú preplácať nákladové ceny. To už mi naozaj pripadá ako fantazírovanie podobné tomu, ktoré mi nedávno prezradila jedna skupina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Že by si založili vlastnú poisťovňu a zaviedli by si pre seba nákladové ceny a platili by si, koľko treba.

 

Tento nápad má len dve chyby: Poisťovne nemajú tlačiareň na peniaze. Takáto poisťovňa by dospela akurát tak k vlastnému krachu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?